Suminari suminatest

IMG_82832015. aasta lõpus lükkas Elus teadus käima Suminaride sarja, kus kuu igal teisel kolmapäeval räägitakse teaduse populariseerimisest, otsitakse võimalusi koostööks ja tutvutakse ühe õpitoaga/ teadusteatrietendusega vmt. Ikka selleks, ett üksteiselt õppida ja ikka läbi ise tegemise!

Järgmine Suminar toimub juba 13. jaanuaril kl 18 Teaduskeskuses AHHAA. Rohkem infot Facebookist.

Elus teaduse Suminar nr 1: Teadus laborist välja!

Esimest korda saime kokku 9. detsembril Antoniuse õues. Põnevatesse aruteludesse andsid oma panuse Eesti Maaülikooli, Tartu Ülikooli, Teaduskeskuse AHHAA, Bioteaduste Üliõpilaste Seltsi, Psühhobussi, Teaduskooli ja Innoka teaduse populariseerijad.

Selleks, et alustada ühelt pulgalt, panime pildile ja sõnadesse mõtted ideaalsest teaduse populariseerijast ehk popteadlasest. Milline ta välja näeb, mis ta mõtleb, millise iseloomuga ta olla võiks? Arvamusi oli palju.

IMG_8302

Selgeks sai see, et popteadlane ei ole mingi tavaline inimene. Ideaalne popteadlane keerab iga kivi tagurpidi ja leiab teadust igalt poolt. Oskab ühendada oma jutu sellega, mis toimub nt köögis ehk räägib asjadest inimkeeles. Armastab inimesi ja oma valdkonda. Üldse on ta verbaalselt võimekas, kirglik, sõbralik, ühiskondlikult aktiivne, ettevõtlik, laia silmringiga müügimees.

Arvati ka, et popteadlane võib olla nii vana kui ka noor, poiss kui tüdruk.

Kõige olulisem aga, mis võtab kokku kogu popteadlase olemuse: popteadlane oskab välja tuua asjade POINT’i.

Kaardistades teaduse populariseerimise tugevusi ja nõrkusi jõudsime selleni, et palju on juba tehtud ja on ka veel nõrku kohti. Igal juhul me tahame väga-väga teha rohkem koostööd! Sellest, kuidas me saaksime koostööd teha, räägime edasi juba 13. jaanuaril.

Arutelu sütitavamaks küsimuseks aga sai “Miks üldse on vaja teadust populariseerida?” Järgnenud arutelu võtsin kokku sõnapilvega:

miks.tead

Suminari lõpetasime Elus teaduse kõige vanema ja populaarseima õpitoaga “Kuidas teha lihtsalt jäätist?”. Saime teada, mis alustel elusteadlased õpitubasid koostavad, et jäätise õpituba ühendab endas nt ka nii keemia kui füüsika teadmisi ning et ise jäätist teha on ikka ülimalt vahva!

20151209_195725

Tee ise jäätist! Retsept:

  • 40 ml piima/ koort
  • vanillisuhkur/ vanilje
  • suhkur (vastavalt maitsele)
  • jää
  • 1 spl soola
  • 1 väike suletav kott
  • 1 suur suletav kott
  • ajaleht

Pane koor, vanillisuhkur ja suhkur väikesesse kilekotti ja suru õhk välja. Suurde kilekotti pane jää ja sool. Suurde kotti pane ka väike kott, säti see jää sisse. Keera nüüd suur kott ajalehte ja raputa ca 5 min, kuni koor on tahenenud ja jäätis valmis. Head maiustamist!

 

Suminari mõtted kirjutas kokku Kristi.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s