Suminari nr 2 suminatest

IMG_8510 (2)

Popteadlaste arutelud on suure hooga käima läinud! Teise Suminari teemaks sai KOOSTÖÖ ehk uurisime, mis meil on ühist ja mida saaksime koos ära teha. Meid võttis vastu Teaduskeskus AHHAA. Aitäh!

Esimeseks ülesandeks saigi ühisosa talletamine, skulptuuri. Nii said vormitud erinevad sihtgrupid, statistika, normaaljaotus ja praktiline lähenemine teadusele.

Koosviibimise tuumaks sai ühiste tegevuste planeerimine: eesmärk mõelda välja kas ühine õpituba või ühine üritus vm. Skulptuuridest saadi inspiratsiooni ja nii on oodata Teadlaste Öö Festivalil õpituba “Taimede maa-alusest internetist” ja “Keskmisest inimesest”, kus esimene otsib seoseid AVATARi ja maasikate vahel ehk uurib, kuidas taimede kokkupuutekohad pinnases väljastavad signaale ja toimivad kui infokanalid. Haapsalus on plaanis aga uurida keskmiste inimeste mõõte ja “ennustada täpsemini kui nõid Nastja”!

Otsides ühiseid jooni toidu ja maastikuarhitektuuri vahel võiks ju rajada teaduskohviku, kus saaks proovile panna oma meeled ja kogeda ruumi, kus viibime, maitseid, helisid jne. Ehk siis leiab ka vastuse küsimusele “kuidas kasta oma biifsteeki”?

Samuti said paberile juhtnöörid, mida võiks ürituse korraldamisel arvesse võtta. Kindlasti on oluline, et osalejad saaksid ise protsessis osaleda, nt kokku panna ekspositsiooni, ühises arutelus selgitada välja, kuidas üks teaduskatse välja näeb vmt. Kui kogemus käes, ei pea see alati tähendama, et tutvustatud valdkonnaga tegelema hakatakse. Kui huvi ei teki, siis ka teadmine, et teema ei huvita, on OK.

Viimane ürituse poster tutvustas ideed jätkusuutlikust tarbimisest ehk kuidas “hällist hällini” targemalt tarbida. Ülikoolis on tudengitel ikka ühe või teise aine raames võimalik ettevõtteid külastada, kuid sealt kogutud (maailma parandamise) ideed võivad kaduma minna, jõuda noorteni liiga hilja. Avastada ja õppida võiks juba koolis käies. Ehk annavad silmaringi avardavad külastused hoogu midagi ära teha, on nö kick-starteriks.

Suminarile kombekohasel lõpetasime päeva popteadlase esitlusega. Sel korral saime maitsta AHHAA teadusteatri etendust “Appi, matemaatika!”. Selgeks saime müstilise kuldlõike tagamaad, et Tom Cruise ei ole lihtsalt ilus vaid lausa matemaatiliselt kaunis ja õppisime taandamist, vene keeles. Võib-olla peaks muutma etenduse pealkirja hoopis “Aitäh, matemaatika!”, sest ilma matemaatikata oleks maailm ilmselgelt oluliselt igavam ja inetum.

Järgmine Suminar toimub veebruaris. Kus ja millal – sellest peagi täpsemalt.

 

Muljetas Kristi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s